Festiwal Muzyczny w Kutnie 2012Festiwal Muzyczny w Kutnie 2012  
Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015	Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015	Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015	Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015	Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015	Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015	Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015	Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015	Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015	Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015

Adam Żaak - bas-baryton

 

W wieku czterech lat rozpoczął naukę gry na fortepianie. Po ukończeniu Państwowej Szkoły Muzycznej w Chorzowie w klasie fortepianu i Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Katowicach, pracował jako organista w parafiach Chorzowa i Bytomia. W 1983 roku został zaangażowany do Opery Śląskiej w Bytomiu, gdzie łączył pracę artysty chóru i asystenta chórmistrza. W latach 1987-1988 był słuchaczem Studium Wokalno-Baletowego, działającego przy Państwowej Operetce Śląskiej w Gliwicach w klasie śpiewu Marcelego Pałczyńskiego.

Podczas studiów na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Katowicach pod kierunkiem prof. Stanisławy Marciniak-Gowarzewskiej, został laureatem Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu (IV nagroda) oraz Konkursu im. Adama Didura w Bytomiu (wyróżnienie). Jako student l roku debiutował na scenie Opery Śląskiej w roli Edwina w operetce Imre Kálmána Księżniczka czardasza w reżyserii Stefana Szlachtycza.

Jest polskim prawykonawcą pieśni Raoula Koczalskiego, które prezentował z pianistką Ellą Susmanek m. in. w Berlinie w 1995 roku. Wielokrotnie brał udział w festiwalach muzycznych w kraju i za granicą: Festiwal Viva il canto w Cieszynie, Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy, Letnie Koncerty Organowe we Władysławowie (jako śpiewak i organista), Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Koszalinie, Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej w Wygiełzowie, Schubertiada w Weimarze, Międzynarodowa Dekada Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej w Cieszynie, Festiwal Ave Maria w Czeladzi i inne.

Za album O Gwiazdo Betlejemska wydany przez Polskie Radio Katowice otrzymał w 1999 roku Złotą Płytę. W lipcu 2000 roku wziął udział w nagraniu płyty Ave Maria, występując w duecie z bułgarskim tenorem Kałudi Kałudowem.

Podczas IX Pielgrzymki Ojca św. Jana Pawła II, miał zaszczyt wystąpić z Orkiestrą Filharmonii Śląskiej pod dyr. Mirosława Błaszczyka w koncercie zorganizowanym w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, podczas którego wykonane zostało Oratorium Beskidzkie Gość oczekiwany Janusza Kohuta.
Od 2005 roku związany jest z Zespołem Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia, z którym występował m. in. w Holandii, Niemczech, Belgii i na Ukrainie. Współpracuje z wieloma orkiestrami filharmonicznymi, symfonicznymi i kameralnymi w Polsce i za granicą. Często bierze udział w koncertach oratoryjno-kantatowych.
Festiwal Muzyczny w Kutnie
  © VIII Letni Festiwal Muzyczny 2017
      Stronę wykonał Netstar Kutno
Logowanie administratora stronyMapa stronyLogowanie administratora strony