Festiwal Muzyczny w Kutnie 2012Festiwal Muzyczny w Kutnie 2012  
Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015	Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015	Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015	Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015	Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015	Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015	Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015	Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015	Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015	Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2015

Jolanta Bibel - mezzosopran


Karierę artystyczną rozpoczęła już od 1980 roku za czasów studenckich, biorąc udział w przedstawieniach w Teatrze Muzycznym w Łodzi, gdzie pracowała na ostatnich dwóch latach studiów. Po ukończeniu w 1982 roku Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie profesora Zdzisława Krzywickiego została solistką Teatru Wielkiego w Łodzi, gdzie debiutowała partią Adalgisy w operze „Norma” V. Belliniego.

Artystka jest laureatką konkursów krajowych, gdzie zdobyła:
Jolanta BibelII nagrodę na IV Ogólnopolskim Przeglądzie Wokalistyki Studenckiej we Włocławku w 1979 r.
III nagrodę w II Ogólnopolskim Konkursie Wokalistyki Operowej im. Adama Didura w Bytomiu  w 1981 r.
III nagrodę w I Konkursie Śpiewaków Operowych im. Jana Kiepury w Krynicy w 1984 r.
i konkursów międzynarodowych, gdzie w 1989 roku na XIV Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Rio de Janeiro (Brazylia) otrzymała Grand Prix, a w Calltanisetta (Sycylia)
i Belvedere (Wiedeń) była finalistką, brała również udział w koncercie laureatów Grand Prix wszystkich międzynarodowych konkursów wokalnych pod dyrekcją Daniela Nazaretha w Monte Carlo w 1990 roku.
Artystka była częstym gościem w festiwalu w Kudowie Zdroju i Krynicy. Brała udział w festiwalach zagranicznych takich jak: Festiwal Wagnerowski w Bayreuth w 1981-82, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej w Berlinie w 1989 roku, gdzie śpiewała partię Rosy w „Diabłach z Louden” K. Pendereckiego, Międzynarodowy Festiwal w Ostrawie 1989.

Jolanta Bibel nagrała w Polskim Radiu w Łodzi cykl pieśni „Trzy fragmenty poematów Jana Kasprowicza” Op. 5 Karola Szymanowskiego z pianistą Rafałem Gzellą, oraz pieśni kompozytorów polskich i rosyjskich w Polskim Radiu w Warszawie z akompaniamentem Janusza Grzelązki.

W 1997 roku artystka występowała w Operze w Atenach, gdzie śpiewała partię Azuceny w „Trubadurze” G. Verdiego.

W Teatrze Wielkim w Łodzi była solistką do 1995 roku, a w sezonie 1995/1996 przeniosła się do Warszawy, gdzie otrzymała angaż solistki Opery Narodowej. W 1998 roku powróciła ponownie do Teatru Wielkiego w Łodzi. Występowała u boku takich gwiazd jak: Fedora Barbieri, Fiorenzza Cossotto, Ghena Dimitrova, Nicolai Gedda, Renato Bruson. 

W sezonie 2000/2001 Jolanta Bibel otrzymała Nadzwyczajną Złotą Maskę za wybitne kreacje wokalne i aktorskie, a w sezonie 2001/2002 została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi. W 2006r. otrzymała Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Artystka śpiewała w całej Europie, w Skandynawii, krajach Beneluxu, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Korei Południowej, Brazylii i Martynice. Artystka współpracuje z większością teatrów i filharmonii w Polsce oraz bierze udział w wielu imprezach artystycznych tak w Polsce jak i za granicą.
Ma w swoim repertuarze wiele czołowych partii operowych, a także liczne pozycje z literatury oratoryjno-kantatowej.
Festiwal Muzyczny w Kutnie
  © VIII Letni Festiwal Muzyczny 2017
      Stronę wykonał Netstar Kutno
Logowanie administratora stronyMapa stronyLogowanie administratora strony